42" Antique Brass Low Profile Ceiling Fan with Walnut Finish Fan Blades
The Hunter Prestige fan combines 19th century craftsmanship with 21st century design and technology to create a fan of unmatched quality style and whisper-quiet performance. Using only the finest materials to create this stylish design ceiling fan that works beautifully in todayâs home while saving up to 47% on cooling costs!
Savings Without Sacrifice Like all Hunter ceiling fans this fan can save you up to 47% on cooling costs. To put this in perspective the wind chill from a Hunter ceiling fan will keep you as cool at 76 degrees as you would be at 82 degrees without a ceiling fan. That means you could set your thermostat 6 degrees higher and cut your energy bill almost in half--without sacrificing comfort. Use your new Hunter ceiling fan during the summer months to keep cool or run it clockwise during the winter to circulate warm air.
- 42" Ceiling Fan for Traditional Small Rooms
- Antique Brass Finish
- Motor Type: WhisperWind®
- RPM High: 200
- 3-Speed
- Standard Pull Chain Included
- Walnut / Walnut Blades
- Number of Blades: 4
- 13° Blade pitch
- Flush Mounting
- Built to last, and backed by Hunter's famous Limited Lifetime Motor Warranty.
Owner's Manual (Espańol)
Parts Guide
| Flush | Standard | AngledâĦ | |
|---|---|---|---|
| Ceiling to bottom of fan | 8.23 in | 6.76 in | - |
| Ceiling to bottom of fan blade | - | - | - |
| Ceiling to bottom of light | - | - | - |
| | |||
- Airflow
2900
Cubic Feet
Per Minute - Electricity Use
51
Watts
(excludes lights) - Airflow Efficiency
57
Cubic Feet Per
Minute Per Watt
| Product Name | 42" Antique Brass Low Profile Ceiling Fan with Walnut Finish Fan Blades |
|---|---|
| Manufacturer | Hunter |
| Style | Traditional Small Room |
| 5 Minute Fan | No |
| Number of Blades | 4 |
| Primary Blade Color | Walnut |
| Secondary Blade Color | Walnut |
| Blade Color Family | Dark Wood Finish |
| Is Blade Reversible | Yes |
| Blade Pitch | 13° |
| Dust Armor™ nanotechnology | No |
| Easy Lock Blades | No |
| Auto Balance | No |
| Motor Finish | Antique Brass |
| Motor Color Family | Brass |
| Motor Speeds | 3 |
| Motor Reversible | Yes |
| Pull Chain | Yes |
| WhisperWind® motor | Yes |
| Powerful Direct Drive™ | No |
| Airmax | No |
| Energy Star | No |
| UL Safety listed | No |
| CSA Safety listed | No |
| ETL Safety listed | Yes |
| Damp Rated | No |
| Wet Rated | No |
| Motor Type | 110V AC |
| Remote Control Included | No |
| High speed airflow (CFM) | 2900 CFM |
| High speed electricity use (watts) | 51 Watts |
| Airflow efficiency (CFM/Watt) | 57s |
| Light Kit Included | No |
| Light Kit Optional | No |
| Bulbs Included | No |
| Uplight | No |
| Downrod Included | 3" |
| Angle Mount Capable | No |
| AVT Hanging System | No |