48" Low Profile White Finish with Frosted Glass Light Kit
| Product Name | 48" Low Profile White Finish with Frosted Glass Light Kit |
|---|---|
| Manufacturer | Hunter |
| Style | Low Profile |
| 5 Minute Fan | No |
| Number of Blades | 4 |
| Primary Blade Color | White |
| Secondary Blade Color | Bleached Oak |
| Blade Color Family | White |
| Is Blade Reversible | Yes |
| Blade Pitch | 13° |
| Dust Armor™ nanotechnology | No |
| Easy Lock Blades | No |
| Auto Balance | No |
| Motor Finish | White |
| Motor Color Family | White |
| Motor Speeds | 3 |
| Motor Reversible | Yes |
| Pull Chain | Yes |
| WhisperWind® motor | Yes |
| Powerful Direct Drive™ | No |
| Airmax | No |
| Energy Star | No |
| UL Safety listed | No |
| CSA Safety listed | No |
| ETL Safety listed | Yes |
| Damp Rated | No |
| Wet Rated | No |
| Motor Type | 110V AC |
| Amps High | 0.52 |
| Remote Control Included | No |
| RPM High | 143 |
| High speed airflow (CFM) | 2129 CFM |
| High speed electricity use (watts) | 52 Watts |
| Airflow efficiency (CFM/Watt) | 41 |
| Light Kit Included | Yes |
| Light Kit Optional | Yes |
| Number of Light Globes | 1 |
| Globe/shade | Frosted Bowl |
| Watts per bulb | 60W |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Type | Candelabra Incandescent Bulbs |
| Total bulb wattage | 120W |
| Downrod Included | No |
| Angle Mount Capable | No |
| AVT Hanging System | No |
Write Your Own Review