Hunter Fan 52" Antique Pewter Ceiling Fan with a Frosted Pearl Glass Light Kit and Remote Control (Certified Refurbished)
The Hunter Prestige fan combines 19th century craftsmanship with 21st century design and technology to create a fan of unmatched quality style and whisper-quiet performance. Using only the finest materials to create this stylish design ceiling fan that works beautifully in todayâs home while saving up to 47% on cooling costs!
Savings Without Sacrifice Like all Hunter ceiling fans this fan can save you up to 47% on cooling costs. To put this in perspective the wind chill from a Hunter ceiling fan will keep you as cool at 76 degrees as you would be at 82 degrees without a ceiling fan. That means you could set your thermostat 6 degrees higher and cut your energy bill almost in half-without sacrificing comfort. Use your new Hunter ceiling fan during the summer months to keep cool or run it clockwise during the winter to circulate warm air.
- 52" Traditional Ceiling Fan
- Antique Pewter Finish
- Motor Type: WhisperWindÂ
- RPM High: 153
- 3-Speed
- Frosted Pearl Glass
- Number of Bulbs: 3 60W Candelabra Incandescent bulb(s)
- Can Be Installed With or Without Light Fixture Included
- Rustic Lodge Blades
- Number of Blades: 5
- 13° Blade pitch
- 3" Downrod Included
- Includes Fan/Light Universal Handheld Remote Control
- 3 Position Mounting
- Built to last and backed by Hunter's famous Limited Lifetime Motor Warranty.
Owner's Manual (Espańol)
Parts Guide
Energy Guide
| Flush | Standard | AngledâĦ | |
|---|---|---|---|
| Ceiling to bottom of fan | 11.78 in | 12.78 in | 45.78 in |
| Ceiling to bottom of fan blade | 10.44 in | 11.44 in | 44.44 in |
| Ceiling to bottom of light | 17.67 in | 18.67 in | 51.67 in |
| âĦWith 36 in. Downrod (not included) | |||
- Airflow
4504
Cubic Feet
Per Minute - Electricity Use
75
Watts
(excludes lights) - Airflow Efficiency
60
Cubic Feet Per
Minute Per Watt
| Product Name | Hunter Fan 52" Antique Pewter Ceiling Fan with a Frosted Pearl Glass Light Kit and Remote Control (Certified Refurbished) |
|---|---|
| Manufacturer | Hunter |
| Style | Traditional Large Room |
| 5 Minute Fan | No |
| Number of Blades | 5 |
| Primary Blade Color | Rustic Lodge |
| Blade Color Family | Dark Wood Finish |
| Is Blade Reversible | No |
| Blade Pitch | 13° |
| Dust Armor™ nanotechnology | No |
| Easy Lock Blades | No |
| Auto Balance | No |
| Motor Finish | Antique Pewter Finish |
| Motor Color Family | Iron/Pewter |
| Motor Speeds | 3 |
| Motor Reversible | Yes |
| Pull Chain | No |
| WhisperWind® motor | Yes |
| Powerful Direct Drive™ | No |
| Airmax | No |
| Energy Star | No |
| UL Safety listed | No |
| CSA Safety listed | No |
| ETL Safety listed | No |
| Damp Rated | No |
| Wet Rated | No |
| Motor Type | 110V AC |
| Remote Control Included | Yes |
| RPM High | 153 |
| High speed airflow (CFM) | 4504 CFM |
| High speed electricity use (watts) | 75Watts |
| Airflow efficiency (CFM/Watt) | 60 CFM/Watts |
| Light Kit Included | Yes |
| Light Kit Optional | No |
| Number of Light Globes | 1 |
| Globe/shade | Frosted Pearl Glass |
| Watts per bulb | 60W |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Type | Candelabra Incandescent bulb |
| Total bulb wattage | 180 |
| Uplight | No |
| Downrod Included | 3" |
| Angle Mount Capable | Yes |
| AVT Hanging System | Yes |