52" Basque Black Finish Ceiling Fan with Tea Stain Glass Light Kit- Remote Control Included
Hunter combines 19th century craftsmanship with 21st century design and technology to create ceiling fans of unmatched quality, style, and whisper-quiet performance. Using the finest materials to create stylish designs, Hunter ceiling fans work beautifully in today's homes and can save up to 47% on cooling costs!
- Basque Black Finish
- Includes bowl light kit with Tea Stain glass
- 5 Dark Maple blades included
- Blade pitch: 12°
- WhisperWind® motor delivers ultra-powerful air movement with whisper-quiet performance so you get the cooling power you want without the noise you don't
- 3 60W Candelabra Incandescent bulbs included
- 3 Speeds
- Amps High: 0.623
- RPM High: 153
- For indoor use only
- Limited Lifetime Motor Warranty is backed by the only company with over 125 years in the fan business
- Includes Fan/Light Universal Handheld Remote Control (Desert Platinum)
Manuals and Guides
Owner's Manual Owner's Manual (Espańol)
Parts Guide
Energy Guide
Dimensions
| Flush | Standard | Angled‡ | |
|---|---|---|---|
| Ceiling to bottom of fan | 10.00 in | 12.60 in | 45.60 in |
| Ceiling to bottom of fan blade | 8.90 in | 11.50 in | 44.50 in |
| Ceiling to bottom of light | 15.60 in | 18.20 in | 51.20 in |
| | |||
Energy Information
- Airflow
4504
Cubic Feet
Per Minute - Electricity Use
75
Watts
(excludes lights) - Airflow Efficiency
60
Cubic Feet Per
Minute Per Watt
| Product Name | 52" Basque Black Finish Ceiling Fan with Tea Stain Glass Light Kit- Remote Control Included |
|---|---|
| Manufacturer | Hunter |
| Style | Traditional |
| 5 Minute Fan | No |
| Number of Blades | 5 |
| Primary Blade Color | Dark Maple |
| Blade Color Family | Dark |
| Is Blade Reversible | No |
| Blade Pitch | 12° |
| Dust Armor™ nanotechnology | Yes |
| Easy Lock Blades | No |
| Auto Balance | No |
| Motor Finish | Basque Black |
| Motor Color Family | Dark Metal |
| Motor Speeds | 3 |
| Motor Reversible | Yes |
| Pull Chain | No |
| WhisperWind® motor | Yes |
| Powerful Direct Drive™ | No |
| Airmax | No |
| Energy Star | No |
| UL Safety listed | No |
| CSA Safety listed | No |
| ETL Safety listed | Yes |
| Damp Rated | No |
| Wet Rated | No |
| Motor Type | 110V AC |
| Amps High | 0.623 |
| Remote Control Included | Yes |
| RPM High | 153 |
| High speed airflow (CFM) | 4504 CFM |
| High speed electricity use (watts) | 75 Watts |
| Airflow efficiency (CFM/Watt) | 60 |
| Light Kit Included | Yes |
| Number of Light Globes | 1 |
| Globe/shade | Tea Stain |
| Watts per bulb | 60W |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Type | Candelabra Incandescent |
| Total bulb wattage | 180W |
| Uplight | No |
| Downrod Included | 3" |
| Angle Mount Capable | Yes |
| AVT Hanging System | No |
Write Your Own Review