52" Brushed Nickel Fan with Frosted White Glass Light Kit- 90% Pre-Assembled
Hunter combines 19th century craftsmanship with 21st century design and technology to create ceiling fans of unmatched quality, style, and whisper-quiet performance. Using the finest materials to create stylish designs, Hunter ceiling fans work beautifully in today' homes and can save up to 47% on cooling costs!
- Brushed Nickel Finish
- 5 Black / Cherry Reversible blades included
- Blade pitch: 12°
- WhisperWind® motor delivers ultra-powerful air movement with whisper-quiet performance so you get the cooling power you want without the noise you don't
- 2 60W Candelabra Incandescent bulbs included
- Amps High: 0.562
- RPM High: 175
- For indoor use only
- Limited Lifetime Motor Warranty is backed by the only company with over 125 years in the fan business
- Can be used with or without light kit
Manuals and Guides
Owner's Manual Owner's Manual (Espańol )
Parts Guide
Energy Guide
Installation Guide (Site Preparation)
Dimensions
| Flush | Standard | Angled‡ | |
|---|---|---|---|
| Ceiling to bottom of fan | -- | -- | -- |
| Ceiling to bottom of fan blade | -- | -- | -- |
| Ceiling to bottom of light | -- | -- | -- |
| | |||
Energy Information
- Airflow
5018
Cubic Feet
Per Minute - Electricity Use
67
Watts
(excludes lights) - Airflow Efficiency
75
Cubic Feet Per
Minute Per Watt
(Running at high speed)
| Product Name | 52" Brushed Nickel Fan with Frosted White Glass Light Kit- 90% Pre-Assembled |
|---|---|
| Manufacturer | Hunter |
| Style | Traditional |
| 5 Minute Fan | Yes |
| Number of Blades | 5 |
| Primary Blade Color | Black |
| Secondary Blade Color | Cherry |
| Blade Color Family | Dark |
| Is Blade Reversible | Yes |
| Blade Pitch | 12° |
| Dust Armor™ nanotechnology | No |
| Easy Lock Blades | Yes |
| Auto Balance | No |
| Motor Finish | Brushed Nickel |
| Motor Color Family | Dark Metal |
| Motor Speeds | 3 |
| Motor Reversible | Yes |
| Pull Chain | No |
| WhisperWind® motor | Yes |
| Powerful Direct Drive™ | No |
| Airmax | No |
| Energy Star | No |
| UL Safety listed | No |
| CSA Safety listed | No |
| ETL Safety listed | No |
| Damp Rated | No |
| Wet Rated | No |
| Motor Type | 110V AC |
| Amps High | 0.562 |
| Remote Control Included | No |
| RPM High | 175 |
| High speed airflow (CFM) | 5018 CFM |
| High speed electricity use (watts) | 67 Watts |
| Airflow efficiency (CFM/Watt) | 75 |
| Light Kit Included | Yes |
| Light Kit Optional | Yes |
| Number of Light Globes | 1 |
| Globe/shade | Frosted White |
| Watts per bulb | 60W |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Type | Candelabra Incandescent |
| Total bulb wattage | 120W |
| Uplight | No |
| AVT Hanging System | No |
Write Your Own Review