52" New Bronze Finish Ceiling Fan with Remote Control- 90% Pre-Assembled
| Product Name | 52" New Bronze Finish Ceiling Fan with Remote Control- 90% Pre-Assembled |
|---|---|
| Manufacturer | Hunter |
| Style | Traditional |
| 5 Minute Fan | Yes |
| Number of Blades | 5 |
| Primary Blade Color | Cherry |
| Secondary Blade Color | Walnut |
| Blade Color Family | Medium |
| Is Blade Reversible | Yes |
| Blade Pitch | 12° |
| Dust Armor™ nanotechnology | Yes |
| Easy Lock Blades | No |
| Auto Balance | No |
| Motor Finish | New Bronze |
| Motor Color Family | Dark Metal |
| Motor Speeds | 3 |
| Motor Reversible | No |
| Pull Chain | Yes |
| WhisperWind® motor | Yes |
| Powerful Direct Drive™ | No |
| Airmax | No |
| Energy Star | No |
| UL Safety listed | No |
| CSA Safety listed | No |
| ETL Safety listed | Yes |
| Damp Rated | No |
| Wet Rated | No |
| Motor Type | 110V AC |
| Amps High | 0.58 |
| Remote Control Included | Yes |
| RPM High | 193 |
| High speed airflow (CFM) | 5456 CFM |
| High speed electricity use (watts) | 71 Watts |
| Airflow efficiency (CFM/Watt) | 77 |
| Light Kit Included | Yes |
| Number of Light Globes | 4 |
| Globe/shade | Frosted Pearl |
| Watts per bulb | 40W |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Type | Candelabra Incandescent Bulbs |
| Total bulb wattage | 160W |
| Downrod Included | 3" |
| Angle Mount Capable | Yes |
| AVT Hanging System | No |
Write Your Own Review