52" Outdoor New Bronze Finish Fan- Damp Rated
Sometimes, the name really does say it all. UL® listed for damp outdoor use, the Bridgeport Outdoor can turn a back porch into a breezeway with the flip of a switch.
- New Bronze Finish
- 5 Oak Plastic blades included
- Blade pitch: 12°
- 3 Speeds
- Amps High: 0.553
- RPM High: 212
- ETL Damp-rated for use in covered porches, patios and sunrooms
- Limited Lifetime Motor Warranty is backed by the only company with over 125 years in the fan business
- Included pull chain allows for quick and easy on/off and speed adjustments
- Stainless steel hardware to resist rust
Manuals and Guides
Owner's Manual Owner's Manual (Espańol )
Parts Guide
Energy Guide
Installation Guide (Site Preparation)
Dimensions
| Flush | Standard | Angled‡ | |
|---|---|---|---|
| Ceiling to bottom of fan | 10.45 in | 13.20 in | 46.20 in |
| Ceiling to bottom of fan blade | 8.35 in | 11.10 in | 44.10 in |
| Ceiling to bottom of light | -- | -- | -- |
| | |||
Energy Information
- Airflow
5372
Cubic Feet
Per Minute - Electricity Use
67
Watts
(excludes lights) - Airflow Efficiency
81
Cubic Feet Per
Minute Per Watt
| Product Name | 52" Outdoor New Bronze Finish Fan- Damp Rated |
|---|---|
| Manufacturer | Hunter |
| Style | Outdoor |
| 5 Minute Fan | No |
| Number of Blades | 5 |
| Primary Blade Color | Oak |
| Blade Color Family | Light |
| Blade Pitch | 12° |
| Dust Armor™ nanotechnology | No |
| Easy Lock Blades | No |
| Auto Balance | No |
| Motor Finish | New Bronze |
| Motor Color Family | Dark Metal |
| Motor Speeds | 3 |
| Motor Reversible | Yes |
| Pull Chain | Yes |
| WhisperWind® motor | No |
| Powerful Direct Drive™ | No |
| Airmax | No |
| Energy Star | No |
| UL Safety listed | No |
| CSA Safety listed | No |
| ETL Safety listed | Yes |
| Damp Rated | Yes |
| Wet Rated | No |
| Motor Type | 110V AC |
| Amps High | 0.553 |
| Remote Control Included | No |
| RPM High | 212 |
| High speed airflow (CFM) | 5372 CFM |
| High speed electricity use (watts) | 67 Watts |
| Airflow efficiency (CFM/Watt) | 81 |
| Light Kit Included | No |
| Bulbs Included | No |
| Uplight | No |
| Downrod Included | 3" |
| AVT Hanging System | No |
Write Your Own Review