52" White Finish Fan- 3 Speed WhisperWind motor
| Product Name | 52" White Finish Fan- 3 Speed WhisperWind motor |
|---|---|
| Manufacturer | Hunter |
| Style | Casual |
| 5 Minute Fan | No |
| Number of Blades | 5 |
| Primary Blade Color | Gloss White |
| Blade Color Family | White |
| Is Blade Reversible | No |
| Blade Pitch | 12° |
| Dust Armor™ nanotechnology | No |
| Easy Lock Blades | No |
| Auto Balance | No |
| Motor Finish | White |
| Motor Color Family | Dark Metal |
| Motor Speeds | 3 |
| Motor Reversible | Yes |
| Pull Chain | Yes |
| WhisperWind® motor | Yes |
| Powerful Direct Drive™ | No |
| Airmax | No |
| Energy Star | No |
| UL Safety listed | Yes |
| CSA Safety listed | No |
| Damp Rated | No |
| Wet Rated | No |
| Motor Type | 110V AC |
| Amps High | 0.56 |
| Remote Control Included | No |
| RPM High | 176 |
| High speed airflow (CFM) | 5251 CFM |
| High speed electricity use (watts) | 66 Watts |
| Airflow efficiency (CFM/Watt) | 80 |
| Light Kit Included | No |
| Light Kit Optional | Yes |
| Bulbs Included | No |
| Uplight | No |
| Downrod Included | 3" |
| Angle Mount Capable | Yes |
| AVT Hanging System | No |
Write Your Own Review